Kummikudisko-Keilas-58

Eestlast kõnetab kiiksuga tantsupidu ja seiklus endises vanglas

Oktoobrikuu jooksul üle kogu Eesti erakordseid paiku avastama ja sündmusi nautima meelitanud Porikuu festivali populaarseimateks atraktsioonideks on kujunenud omapärased kohalikud tantsupeod, Oktooberfest ning matkad vanadesse vanglatesse. Sündmusi jagub ürituste kalendris osalemiseks veel kuu viimase päevani.

Loode-Eestit tutvustava oktoobrikuise Porikuu festivali kava on sarnaselt varasematele aastatele olnud ka tänavu täis sündmuseid nii kultuuri-, kohaliku toidu, käsitöö- kui loodushuvilistele. Festivali projektijuhi Karet Schönbergi sõnul on kõige erilisemad ja populaarsemad neist meelitanud kohale sadu huvilisi ja mitte ainult oma piirkonnast või Eestist üldse, vaid isegi Saksamaalt.

“Üldjoontes võib öelda, et rahvale meeldivad vahva trikiga tantsuõhtud. Nii jäid suure huviliste osalusega silma näiteks festivali avaürituseks korraldatud kummikudisko kui ka Nõva külalistemaja ja kohviku kummikudisko. Sealjuures olid vaid mõned, kes ise oma kummikutega kohale ei tulnud,” kiidab ta osalejate pühendumist.

Hooajale omaselt on populaarsed ka sügislaadad, mida on jagunud Loode-Eesti igasse nurka. “Populaarseimad laadad on tänavu kahtlemata olnud just Padisel, Martnas ja Vääna-Jõesuus. Festivali lõpuüritusel on aga kõigil võimalik Laulasmaal osa saada kohalike tootjate sügislaadast ning osaleda samal päeval ka kõrvitsapeol, mis tähistab rahvusvahelise halloweeni saabumise eel kõike kõrvitsaga seonduvat – olgu selleks kõrvitsatoitude mekkimised, kokkamised kui ka muud toredat,” kirjeldab Schönberg.

Sarnaselt kõrvitsapühale on välismaalt kohalikeni jõudnud ja erakordse menu saavutanud ka õllefestival Oktoberfest, mida külastas tänavu Ääsmäe külastuskeskuses üle 100 huvilise. “Kõige kaugemad külalised olid pärit koguni Saksamaalt, aga samuti oli kohal oma kandi rahvast ning naabermaakondade huvlisi,” märkis festivali projektijuht. Ühte Porikuu festivali raames korraldatavat Oktoberfesti saab veel nautida ka 28. oktoobril Keila Õllesaalis.

Seda, et eestimaalased hindavad jätkuvalt kõrgelt kodumaise looduse sügisvärvide mängu, kinnitavad kõrged osalusnumbrid ka vabaõhuüritustel. “Nii nagu varem, on ka sel aastal eriti menukad just põnevust tekitavad sihtkohad, kuhu tavaliselt ei pääse või mida sel kellaajal näiteks muidu külastada pole võimalik,” räägib Schönberg. Nii jõudis tänavu näiteks koos Laternamatkade meeskonnaga üle 100 inimese Klooga endist koonduslaagrit avastama. Ka Murru vangla matkad on alati osalejate seas palju huvi tekitanud. Avaüritusel käis aga sama meeskonnaga Keila kanti avastamas koguni 300 inimest. “Kes pole veel matkale jõudnud, saab seda teha koos Laternamatkade meeskonnaga 28. oktoobril Tutermaal või 29. oktoobril Turbas,” julgustab Schönberg osalema.

Erakordselt kõrge osalusega ehk 150 inimest kohale meelitanud ürituseks Porikuu festivali raames kujunes ka Kiilis toimunud vägev lõikuspidu, mida lubati korrata ka tuleval aastal. Üle saja inimese valis aga oma festivalisündmuseks Vasalemma lossis toimunud sügiskontserdi. Spordisõpradele pakkus aga rõõmu Saku seiklusorienteerumine. Kuu viimasel laupäeval on spordihuvilistel võimalik osa saada ka Kiili treeningpäevast, mis festivali sportikematele ettevõtmistele tänavu punkti paneb.

Porikuu festivali täpne info veel toimuvate sündmuste ja kava kohta asuvad festivali kodulehel www.porikuu.ee. Samuti leiab festivali kodulehelt täpse info tänavuse Porikuu suurejoonelise lõpusündmuse kohta, mis toimub 29. oktoobril Laulasmaal.

Festivali korraldamist kaasrahastavad Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfond ja piirkonna omavalitsused.