photo-1555036802-ded42283445c

Elamusfestival meelitas poriste kuude sündmustele üle 10 000 huvilise

Tänavu erakordselt menukaks osutunud Porikuu elamusfestival meelitas sügiseste ilmade kiuste Loode-Eesti sündmustele tuhandeid külastajaid kõikjalt üle Eesti. Osalejate huvi jagus nii turismihooaja välisel ajal korraldatud seiklusretkedele kui ka tubasematele üritustele.

Kaks kuud kestnud ja Tallinnast Haapsaluni erinevaid sündmusi täis pikitud Porikuu elamusfestival toimus tänavu teist aastat, pakkudes põnevust nii külastajatele kui ka kohalikele turismiedendajatele. “Porikuu festivali eesmärk on pakkuda ka sombusel ajal põhjust kodunt väljatulemiseks ja pealinnast Haapsaluni kulgeva põneva piirkonna avastamiseks,” kirjeldas festivali projektijuht Elisabet Mast.

Enam kui 10 000 külastaja ja sajakonna üritusega rekordi püstitanud festivalil tunti rõõmu nii tubastest tegevustest ehk meisterdamisest, ühiskokkamisest, loengutest ja koolitustest kui ka seiklusmatkadest ja spordisündmustest. “Isegi kurjad sügistuuled ei suutnud Porikuu matkalisi heidutada ja nii jõudis näiteks üle 400 spordihuvilise Pakri poolsaarel toimunud Libahundi orienteerumismängule, 300 seiklejat Laternamatkade poolt korraldatud Klooga valgusrännakule ja üle 100 spordihinge Vaela sügisjooksule,” loetles Mast.

Loodusesõpradele pakkusid festivali raames elamusi hingedeaja rännakud Haapsalu linnuses ja Valgejärve matkarajal ning kohaliku käsitöö hindajaid meelitasid kohale mitmed laadad ning spetsiaalselt festivaliks üles seatud pop-up poed ja kodukohvikud. “Huvi isetegemise vastu on aasta-aastalt kasvanud ja seda näitavad kasvõi kodukohvikud, kus pakuti pere poolt meisterdatud keraamikat või kalasuppi ning mis tõid kohale sadu uudistajaid,” märkis Mast.

Festivali projektijuhi sõnul tõid korraldatud sündmused välja nii Loode-Eesti piirkonna mitmekülgsuse kui ka kohalike ettevõtjate ja kultuurikorraldajate tegemised. Nii näiteks tõdes Nissi Kultuurikeskuse kultuurikorraldaja Eneken Maripuu, et ka nende kultuurikeskus planeeris oma olulised sündmused just festivaliga samasse ajaperioodi. “Valisime näiteks julgemalt meile tulnud tuntud esinejaid ja rõõmustasime, et festivali külastajad neid huviga kuulama tulid. See, et festival inspireerib, aktiveerib ja julgustab ka kohalikke rohkem tegutsema, on igati tänuväärt. Ise üritusi välja pakkudes ja korraldades mul teiste poolt Porikuu raames korraldatud sündmustest kahjuks nii palju osa võtta ei õnnestunud kui oleks tahtnud, aga see-eest oli huvitav näha, mida kõike programm välja pakkus,” märkis Maripuu.

Masti sõnul on festivali meeskond tänavuse tulemusega igati rahul ja vaatab tulevikku õhinaga. “Praegu teeme kokkuvõtteid ja mõtleme, kuidas järgmisel aastal veelgi paremini toimetada ning isegi rohkemate külastajateni jõuda. Eesmärk on sama – pakkuda turismivälisel hooajal inimestele autentseid elamusi, mis tutvustaksid Loode-Eesti varjatud võlusid,” selgitas Mast.

Loode-Eestis kahe kuu vältel peetud Porikuu elamusfestivali raames pakkusid sajad kohalikud turismi- ja kultuurikorraldajad välja matku, loenguid, õpitubasid, kontserte, teatrietendusi, laatasid, orienteerumisvõistlusi ja muid põnevaid sündmusi, mille abil piirkonda tutvustada ja pakkuda tegevust ning avastamisrõõmu ka traditsioonilise turismihooaja välisel perioodil.

Festivali kaasrahastatakse Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondi LEADER projektist “Loode-Eesti piirkonna ühisturundus”, mille partneriteks on MTÜ Kodukant Läänemaa, Lääne-Harju Koostöökogu ja Nelja Valla Kogu. Festivali korraldamisse on kaasatud ka piirkonnas paiknevad omavalitsused.