Loode-Eesti geopeitus

Osale esmakordsel kummiku geopeitusel üle Loode-Eesti

LEIA PORIKUU KUMMIKUD JA VÕIDA AUHINDU!

Oleme peitnud Loode-Eesti erinevatesse põnevatesse paikadesse Porikuu kollased kummikud, mis ootavad alates 1. oktoobrist  üles leidmist!

KUIDAS GEOPEITUSEST OSA VÕTTA?

🔸 Loe läbi vihjed kummiku leidmiseks. Need leiad siit samast! ⬇️

🔸 Leia kummik ja skanneeri kummikul olev QR-kood.

🔸 Täida QR-koodiga avanev vorm vastavalt juhistele.

Kummikuid võib leida endale sobivas järjekorras.

Lisapunkte saad, kui teed kohapeal ka pildi (selfie / pildi kummikust asukoha juures vm). Selle saad lisada QR-koodiga avanevasse vormi või saata e-posti aadressile: karet@loode-eesti.ee

Tee oma otsinguretkest samuti pilte ja jaga neid meiega, kasutades teemaviidet #porikuu 😉

Kummikupeituse PEAAUHINNANA loositakse välja  Michelin Guide 2022 & 2023 poolt soovitatud suurepärase Kloogarannas asuva elamusrestorani LAHEPERE VILLA 100-EURONE KINKEKAART!

VIHJE 1

Kummik asub maalilises Loode-Eesti paigas, millel on ka põnev militaarajalugu. 

Täpsemalt on otsitavaks objektiks tuletorn, nimelt vanim tsaariaegne tuletorn Eestis. Abiks nuputamisele on paremal olev pilt.

 

VIHJE 2

Aasta 2023 on sauna-aasta ning selle tähistamiseks on kummik leidnud oma peidupaiga just ühes vahvas Loode-Eesti parvsaunas. 
Saun rajati 2022.aastal Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriosakonna  ja Re Stuudio MTÜ koostööna.

Antud saun sümboliseerib puhastust andes külastajale ja kogukonnale värsket voolavat energiat ja võimaluse ühenduda kauni looduskeskkonnaga. 
Leiliruumi ja riietusruumi katused suunavad vihmavee hoone keskele, luues kose efekti. Viimasest tuleneb ka parvsauna nimetus.

Kogukonna sauna puhul on tegemist erilise puitehitisega ning ehitis sai tunnustatud ka Aasta Puitehitise auhinnagalal 2022. Lisaks pälvis antud kogukonnasaun samal aastal veel parima LEADER elukeskkonna projekti tiitli. Vot nii ägeda saunaga ongi tegu!

Kui need vihjed Sind ei aidanud, siis asukoha vihjeks veel niipalju, et parvsaun asub antud aleviku nimelise järve kaldal. Sama järve kaldal asub ka põneva ajalooga mõis, mida on kutsutud Lodijärve lossiks.

Peale selle jõuab sinna kohale mugavalt ELRONi rongiga 🙂 

 

VIHJE 3

Kummik on ennast peitnud erilisse mõisa, vaid 15 minuti sõidu kaugusel Tallinnast, kauni jõe kaldal, uhke vesiveski kõrval. 

Mõisal on pikk ja väärikas ajalugu. Lisaks on mõisahoones kunagi tegutsenud ka kool ja raamatukogu. 

Küla HIURENKYLAE mainiti esimest korda juba Taani hindamisraamatu Eestimaa nimistus 1241. aastal. 

Tänasel päeval on mõis saanud kauni uuenduskuuri ning on eriliseks sündmuspaigaks, kus saab nautida kontserte, teatrietendusi jm. Veskis aga saab maitsva kõhutäie, näiteks isepüütud forellist.

 

VIHJE 4

Kummik peidab ennast Loode-Eesti erilise loodusväärtusega paika. Tegemist on poolsaarega, mida iseloomustab merelt maismaale kõrguv Balti klint ning seal asub ka Eesti kõrgeim tuletorn. 

Kummik ise on aga peidetud hubasesse tavernisse. Lisaks maitsvale kõhutäiele saab antud tavernis teha veel muudki põnevat: näiteks teada saada põnevaid fakte kohaliku ajaloo kohta, uudistada külmrelva näitust või avastada poolsaart retroautoga ja osaleda fotosessioonil ajaloolistes kostüümides!

Tavern asub ajaloolises tollihoones ning see on rajatud Peeter I valitsemisajal. Sellest ka taverni nimetus. 

 

VIHJE 5

Kummik on geoloogilises mõistes ühes väga erilises Loode-Eesti paigas! Nimelt asub antud paiga kõrval vangla ning vangid kaevandasid otsitud kohas piirkonnale omast paekivi, mida tuntakse Vasalemma marmorina.

Kui vangla suleti, täitus kaevandus veega ning vee alla jäid hooned, tehnika, isegi puud. Tekkis omapärane kristallselge veega järv. Järve kõrval kõrgub efektne aherainemägi. 

Antud paigas ootavad sind: matk ümber mäe ja imelised vaated, veepark, vesirattad, SUP lauad, suvekohvik, discgolfipark, sukeldumine, kontserdid, spordisündmused, päikese püüdmine rannal ja ujumine. Lisaks vangla audiogiidi ja giidiga ekskursioonid!

 

VIHJE 6

Kummik on ennast peitnud taaskord ühe mõisa territooriumile. Keila külje all asuv mõis annab võimaluse päriselt maale põgeneda, nagu tuleks maale vanaema juurde! See on eriline kohtumispaik loomaarmastajatele – toimuvad erinevad trennid ja laagrid ratsutamishuvilistele, lisaks saab mõisas tutvuda erinevate taluloomade ja -lindudega. 

Eriti heaks vihjeks on veel see, et mõisa lähedal asub hiljuti Tallinnast eemale kolinud hipodroom! 

Mõisas toimuvad erinevad üritused, matkad, trennid, koosviibimised ja muudki. Porikuu festivalil on nad tuntud oma vägeva kogupere kõrvitsapeoga, kust ei lahku keegi ilma täis kõhu, hea tuju ja kaasaostetud kõrvitsata!

 

VIHJE 7

Loode-Eestit iseloomustavad kaunid mererannad, männimetsad ja puhas õhk. Just kõige sellega meelitabki külalisi paik, kuhu on meie kaheksas kummik peidetud. Tegemist on erilise puhkekülaga keset imelist Läänemaa loodust, kus saab majutuda armsates metsamajakestes, võtta sõprade keskel head sauna, süüa head toitu, mängida bowlingut, discgolfi, surfata, seenel käia, matkata, mängida tennist või ronida seikluspargis! Rannas on suvisel ajal avatud aga mõnusa vaibiga surfibaar.

Kui need vihjed ei aidanud, võib lisaks öelda, et antud paiga ajalugu on tihedalt seotud Rootsiga, nii on ka kohalikel küladel rootsikeelsed rööpnimed. Antud küla nimi, kus asub otsitav puhkeküla, on rootsi keeles Ölbäck.

 

VIHJE 8

Antud kummik asub eriti põnevas ajaloolises hoones. Nimelt on tegemist vana elektrijaama hoonega, kus tänasel päeval saab näha ja uudistada vingeid masinaid ja tutvuda mootorispordi ajalooga. Elektrit toodeti seal 20. sajandi alguses lähedal kaevandatavast turbast. Tänavu tähistas elektrijaama hoone oma 100. juubelit. 

Muuseumisse saab kohale mugavalt ELRONiga.

2021. aastal loodi muuseumi juurde kaunis iluaed, mille keskmeks on kuulsa Pirita-Kose-Kloostrimetsa ringraja kuju, mis lookleb 73 meetril. Aias korraldatakse erinevaid vabaõhusündmusi, nagu kontserte ja näitusi.

 

VIHJE 9

Kummik asub Loode-Eesti ühes vägevaimas ajaloolises pärlis. 

Antud koha rajasid 14. sajandil tsistertslaste ordu mungad, Simmiku jõe kaldale. Koos vaheaegadega ehitati paika kokku üle 200. aasta. Pärast viimaseid ulatuslikke restaureerimistöid on hoone alates 2020. aasta maikuust külastajatele avatud. Hoone kirikusaal on tänu heale akustikale ja erilisele aurale kujunenud hinnatud kontserdipaigaks.

Antud paika seostatakse sageli just Jüriöö ülestõusu (1343) sündmustega. Lisaks on paik olnud sündmuskohaks neljale filmile:
Verekivi (1972)
Karoliine hõbelõng (1984)
Musketärid 20 aastat hiljem (1992)
Kuninganna Anna saladus ehk Musketärid 30 aastat hiljem (1993)